ISO-KF Medium Wall Flexible Hose FH-150-10-2NW
Part Number: FH-150-10-2NW
Quantity:
Features
Contact us at 800-824-4166 if you can't find exactly what you need
Dampen out pump vibrations with a flex coupling
Easily join two mis-aligned ports using a flex hose
Standard lengths and flange combinations offered. Others available.
Thin, medium and thick wall hoses offer a range of flexibility and robustness
NW-40 Medium Wall SS Flexible Hose, 10" Length
Technical Resources
Specifications
Flange Size: DN 40 ISO-KF
Type: Flexible Bellows Hose
ID: 1.5"
Length: 10"
Weight: 0.59 lbs
Hose Material: 316 or 321 SS
Flange & Cuff Material: 304 SS
Vacuum Range: Elastomer Seal (HV): > 1 x 10ˉ ⁸ mbar to 1 bar
Metal Seal (UHV): > 1 x 10ˉ¹⁰ mbar to 1 bar
Temperature Range: Elastomer Seal (HV): -20°C to 150°C
Metal Seal (UHV): -200°C to 300°C
Bend Radius: 2.3"
Manufacturer: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions
NW Flex Hose SS Medium Wall _ Dia A B C pvve
Imperial Units
Dim A: 10"
Dim B: < 1.7"
Dim C: > 1.5"
Dim D: < 2.1"
Dim E: 2.3"