ISO-KF Bored Flange NW-40B-150-316L
Part Number: NW-40B-150-316L
Quantity:
Features
Contact us at 800-824-4166 if you can't find exactly what you need
ISO-KF flanges are manufactured in accordance with DIN 28403 and ISO 2861
Many others available, including a range of 316L material and preps for metric tubing
Most common standard lengths and sizes listed
NW-40 x 1.5" ID Bored Flange, 316L SS
Technical Resources
Specifications
Flange Size: DN 40 ISO-KF
Type: Bored
Material: 316L stainless
Bore: 1.44"
Thickness: 0.200"
Vacuum Range: FKM: 1 · 10-8 mbar to 1 bar
Metal seal: 1 · 10-10 mbar to 1 bar
Temperature Range: FKM: -20 °C to 180 °C
Metal seal: -270 °C to 150 °C
Weight: 0.118 lbs
Manufacturer: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions
NEW _ NW -Bored-Blank-Flanges_DIA-A
Imperial Units
Dim A: 2.16"
Dim B: 0.200"
Dim C: 1.44"
Dim D: 1.51"
Dim E: 0.150"