Weld Reducer Tee G-7WR-200-075
Part Number: G-7WR-200-075
Quantity:
Features
Contact us at 800-824-4166 to find out about Nor-Cal's custom weldment offerings
Fittings with extended tangents ideal for orbital welders
Use wled fittings and tubing to create unique pump line geometries
2" OD to 0.75" OD Reducer Tee, Tumble Finish
Technical Resources
Specifications
Tube OD: 2"
Tee Type: Reducer
Tube OD 2: 3/4"
Material: 304 Stainless
Port Length: 3.00"
Port Length 2: 1.63"
Wall Thickness: 0.065"
Finish: Tumble
Vacuum Range: 1 · 10-13 mbar to 1 bar
Temperature Range: -200 °C to 450 °C
Weight: 0.7 lbs
Manufacturer: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions
Reducer-Tees-Dia
Imperial Units
Dim A: 3.00"
Dim B: 1.63"
Dim C: 0.065"