CF Rotatable Flange 1450-1200R
Part Number: 1450-1200R
Quantity:
Features
Contact us at 800-824-4166 if you can't find exactly what you need
Most popular sizes and types listed
Rotatable flanges make component alignment easy
The CF flange system is ideal for UHV system construction
14.50" OD X 12" ID Rotatable CF Flange Kit
Technical Resources
Specifications
Flange Size: DN 300 CF (14.5" OD)
Type: Weld Flange
Alignment: Rotatable
Feature: Through hole
Material: 304 Stainless
Bore: 11.9"
Thickness: 1.13"
Bolt Circle: 13.3"
Bolt Hole Dia / Thread: 0.390"
# Bolt Holes: 32
Vacuum Range: FKM: 1 · 10-8 mbar to 1 bar
Metal seal: 1 · 10-13 mbar to 1 bar
Manufacturer: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions
Temperature Range: FKM: -20 °C to 180 °C
Metal seal: -200 °C to 450 °C
Weight: 16.5 lbs
CF-Flanges-14-1-and-2-Inches-Dia-D
Imperial Units
Dim A: 14.5"
Dim B: 1.13"
Dim C: 11.9"
Dim D: 12.0"
Dim E: 0.500"
Dim F: 13.3"
Dim G: 0.390"